11th gru 2014

Sekwencja jest ciągiem znaków ułożonych według określonej reguły. Umiejętność wykonywania sekwencji ruchów, odtwarzania z pamięci różnych znaków czy dźwięków oraz sprawnego ich rekonstruowania odpowiada za umiejętne używanie języka, a także za sprawne funkcjonowanie człowieka w otaczającym go świecie. Wykonywanie ćwiczeń sekwencyjnych pozwoli dziecku sprawniej posługiwać się językiem zarówno mówionym jak i pisanym. Ćwiczenia są świetnym przygotowaniem  do nauki czytania i pisania. Stanowią pomoc umożliwiającą przezwyciężenie trudności w zachowaniu kierunku od prawej do lewej, powtarzanie elementów w odpowiedniej kolejności a także w odczytywaniu zasad. Stymulują również koncentrację i uwagę dowolną. Sekwencje można ćwiczyć razem z dzieckiem w życiu codziennym. Może to się odbyć poprzez naśladowanie czynności, które wykonuje dorosły, np. mycie zębów, przygotowanie kanapki( najpierw smarujemy masłem, potem kładziemy kolejno liść sałaty, wędlinę, ser, plaster pomidora, dziecko zapamiętuje i powtarza czynność).

Ćwiczenia sekwencji zaczynamy od łatwej dla dziecka sekwencji dwuelementowej. Układamy naprzemiennie dwa wzory obrazków. Dla dziecka przygotowujemy taki sam zestaw. Dziecko ma za zadanie odtworzyć zaprezentowany przez nas układ.

DSC02148

Aby utrudnić dziecku zadanie możemy wydłużyć naszą sekwencję o kilka elementów.

Gdy dziecko opanuje sekwencję dwuelementową przechodzimy do trzy-, cztero- pięcio- elementowych.

DSC02150

Kolejnym etapem jest kontynuowanie sekwencji. Analogicznie jak we wcześniejszym ćwiczeniu zaczynamy od dwóch elementów,  z czasem zwiększamy ich liczbę. Układamy sekwencję, zadaniem dziecka jest dokończenie układania sekwencji przy użyciu elementów leżących pod spodem.

DSC02144

Następnym etapem jest uzupełnianie sekwencji. Układamy sekwencję dwuelementową składającą się z sześciu pozycji. Pomijamy jeden element, który dziecko musi uzupełnić wybierając odpowiedni obrazek.

DSC02149

Do ćwiczeń sekwencji używamy materiału tematycznego, np. obrazków przedstawiających świnkę, krowę, konia, kota, psa, itd.(ważne by obrazki prezentowały tylko jeden element) oraz materiału atematycznego, czyli symbolicznego, np. figury geometryczne. Ja do powyższej prezentacji wykorzystałam figurki z pianki.

Z czasem do ćwiczeń można wykorzystać np. zakrętki od butelek, guziki, piłeczki itd. Wszystko zależy od naszej pomysłowości:)